Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
wtorek, 23 lipca

Na czym polega metoda twardego lutowania

Jedną z najpopularniejszych metod stosowanych do łączenia różnych metali jest właśnie lutowanie. Zapewne wielu osobom kojarzyć się ono będzie ze spawaniem, lecz to jednak są dwie całkiem odmienne rzeczy. Przy lutowaniu poszczególne elementy są łączone przy pomocy spoiwa, które rozlewa się w szczelinie. Zaś w przypadku spawania tworzona jest naprawdę wysoka temperatura, która topi krawędzie elementów, i w ten sposób się je ze sobą łączy. Dlatego też powszechnie się uważa lutowanie za znacznie bezpieczniejsze, również jeśli będzie chodziło o temat zabezpieczenia osób je wykonujących. Najpopularniejsza obecnie jest metoda lutowania miękkiego, która jest chociażby wykorzystywana w rozmaitym elektronicznym sprzęcie.

W zasadzie cała elektronika jest właśnie w ten sposób produkowana, na zaprojektowanych specjalnie płytkach są bowiem przylutowywane rozmaite części. W formie lutów używa się cyny wymieszanej z ołowiem lub miedzią, i stopy takie po utwardzeniu przewodzą bardzo dobrze prąd elektryczny. Cechą charakterystyczną miękkiego lutowania jest temperatura pracy, która wynosi sporo mniej niż 400 stopni celsjusza. Kolejna technika lutowania, czyli lutowanie twarde, będzie potrzebować sporo wyższych temperatur, najczęściej powyżej 450 stopni.

Dlatego też wykorzystuje się do niego całkiem odmienny, taki jak na przykład palniki acetylenowo-tlenowe lub na propan butan, albo lutownice indukcyjne i lampy lutownicze. Odmienne są także typy lutów, przeważnie to będą miedziane, fosforowe i srebrne. Lutowanie twarde sprawdza się bardzo dobrze przy różnych rodzajach materiałów. Można przy jego pomocy łączyć stal, miedź i jej stopy, takie jak mosiądz czy brąz, ale też różne metale szlachetne. Spoiwa są naprawdę mocne i wytrzymałe, także na wysoką temperaturę, dlatego też można w ten sposób wykonywać różnego rodzaju instalacje przemysłowe. Ze względu na możliwość powstawania szkodliwych gazów istotne jest, aby wykonywać prace w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Nie będą one jednak wymagać tak dużych umiejętności, jak przy spawaniu.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz