Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
czwartek, 3 października

Dieta bezglutenowa: jak wygląda menu na cały tydzień

Dieta bezglutenowa polega na wykluczeniu pokarmów zawierających białko – gluten, w tym pszenicy, żyta i jęczmienia. Większość badań nad dietami bezglutenowymi została przeprowadzona u osób z celiakią, ale istnieje inne schorzenie zwane wrażliwością na gluten, które również wymaga specjalnej diety. Jeśli masz nietolerancję glutenu, to powinnaś go całkowicie unikać. Jeśli go nie wykluczysz, doświadczysz silnego dyskomfortu i nieprzyjemnych skutków zdrowotnych. Oto kompletny przewodnik po diecie bezglutenowej, zawierający pyszne tygodniowe menu!

Co to jest gluten?

Gluten to rodzina białek występujących w pszenicy, jęczmieniu i życie. Niestety, wiele osób odczuwa dyskomfort po spożyciu pokarmów zawierających gluten. Najcięższa reakcja nazywana jest celiakią. Celiakia dotyczy nawet 1% populacji. Są to najczęściej wykonywane badania w celu wykrycia celiakii. Zobacz więcej na stronie https://bezglutenowamama.pl/gdzie-kupic-brownie-bez-glutenu/

Badanie krwi. Badanie krwi pozwoli na wykrycie przeciwciał, które wchodzą w nieprawidłową interakcję z białkiem glutenu. Najczęściej wykonywanym badaniem jest test tTG-IgA.

Biopsja jelita cienkiego. Osoby z pozytywnym wynikiem badania krwi prawdopodobnie będą musiały mieć wykonaną biopsję. Jest to proces, w którym mała próbka tkanki jest pobierana z jelita i sprawdzana. Najlepiej przebadać się pod kątem celiakii przed wypróbowaniem diety bezglutenowej. W przeciwnym razie lekarzowi trudno będzie stwierdzić, czy masz celiakię, czy nie.

Osoby, które nie mają celiakii, ale czują, że mogą być wrażliwe na gluten, mogą spróbować diety bezglutenowej przez kilka tygodni, aby sprawdzić, czy ich objawy się poprawią. Koniecznie skorzystaj z porady lekarza lub dietetyka. Po kilku tygodniach można ponownie wprowadzić do diety pokarmy zawierające gluten i sprawdzić objawy. Jeśli dieta bezglutenowa nie pomaga na objawy, to prawdopodobnie coś innego jest przyczyną Twoich problemów trawiennych.

Żywność, której należy unikać

Całkowite unikanie glutenu może być wyzwaniem dla wielu osób. Dzieje się tak dlatego, że gluten znajduje się w wielu popularnych składnikach dodawanych do żywności. Są to główne źródła glutenu:

  1. Żywność na bazie pszenicy, taka jak otręby pszenne, mąka pszenna, pszenica orkiszowa i szara

  2. Jęczmień
  3. Żyto

  4. Pszenżyto
  5. Malt

  6. Drożdże piwowarskie

Oto również niektóre pokarmy, które mogą mieć składniki zawierające dodatek glutenu:

  1. Chleb. Wszystkie chleby na bazie mąki pszennej.
  2. Makaron. Wszystkie makarony na bazie pszenicy.

  3. Zboża. Chyba, że na etykiecie zaznaczono, że jest to produkt bezglutenowy.
  4. Ciastka. Ciasta, ciasteczka, muffinki, pizza, bułka tarta i ciastka.
  5. Szybkie przekąski. Słodycze, batoniki musli, herbatniki, żywność paczkowana, orzeszki tostowe, chipsy i popcorn smakowy, precle.
  6. Sosy. Sos sojowy, sos teriyaki, sosy sałatkowe.
  7. Napoje. Piwo, aromatyzowane napoje alkoholowe.

  8. Inne produkty spożywcze. Kuskus, rosół (chyba, że oznaczony jako „bezglutenowy”).

Najłatwiejszym sposobem na uniknięcie glutenu jest spożywanie nieprzetworzonych, jednoskładnikowych pokarmów. W przeciwnym razie należy czytać etykiety żywnościowe większości produktów spożywczych, które kupujesz.

Zalecana żywność

Istnieje mnóstwo opcji bezglutenowych, które pozwolą Ci cieszyć się zdrowymi i pysznymi posiłkami. Poniższe produkty spożywcze są naturalnie bezglutenowe: Mięso i ryby. Wszystkie mięsa i ryby. Jajka. Wszystkie rodzaje jaj są naturalnie bezglutenowe. Produkty mleczne. Zwykłe produkty mleczne, takie jak zwykłe mleko, zwykły jogurt i ser. Jednak smakowe produkty mleczne mogą mieć dodane składniki, które zawierają gluten, więc trzeba będzie czytać etykiety.

Owoce i warzywa. Wszystkie owoce i warzywa są naturalnie bezglutenowe. Zboża. Quinoa, ryż, gryka, tapioka, kukurydza, proso, amarantus i owies (jeśli są oznaczone jako „bezglutenowe”). Skrobie i niektóre mąki. Ziemniaki, mąka ziemniaczana, kukurydza, mączka kukurydziana, mąka z ciecierzycy, mąka sojowa, mąka migdałowa, mąka kokosowa, mąka z tapioki. Orzechy i nasiona. Wszystkie orzechy i nasiona. Masła i oleje. Wszystkie oleje i masła roślinne. Zioła i przyprawy. Wszystkie zioła i przyprawy. Napoje. Większość napojów z wyjątkiem piwa (chyba że jest oznaczone jako bezglutenowe).

Korzyści zdrowotne wynikające z diety bezglutenowej

Dieta bezglutenowa ma wiele korzyści, zwłaszcza dla osoby z celiakią. Oto główne korzyści płynące z diety bezglutenowej: Może poprawić objawy trawienne. Większość ludzi próbuje diety bezglutenowej w celu leczenia problemów trawiennych. Należą do nich wzdęcia, biegunki lub zaparcia, gazy, zmęczenie i wiele innych objawów. Badania wykazały, że przestrzeganie diety bezglutenowej może pomóc złagodzić objawy trawienne u osób z celiakią i nieceliakalną wrażliwością na gluten.

Dieta może zmniejszyć przewlekły stan zapalny u osób z celiakią. Zapalenie jest naturalnym procesem, który pomaga organizmowi leczyć i uzdrawiać infekcje. Czasami zapalenie może wymknąć się spod kontroli i trwać przez tygodnie, miesiące, a nawet lata. Jest to znane jako przewlekły stan zapalny i może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych.

Może zwiększyć poziom energii. Osoby z celiakią często czują się zmęczone, wyczerpane lub zdezorientowane. Objawy te mogą być spowodowane niedoborem składników odżywczych w wyniku uszkodzenia jelit. Na przykład niedobór żelaza może prowadzić do anemii, która jest częsta w celiakii. Jeśli masz celiakię, przejście na dietę bezglutenową może pomóc zwiększyć poziom energii i wyeliminować uczucie zmęczenia.

Może pomóc w utracie wagi. Nierzadko zdarza się, że po rozpoczęciu stosowania diety bezglutenowej tracimy na wadze. Dzieje się tak dlatego, że eliminuje wiele niechcianych pokarmów, które dodają puste kalorie do Twojej diety. Te pokarmy często zastępuje się owocami, warzywami i chudym białkiem. Ważne jest jednak, aby unikać przetworzonej „bezglutenowej” żywności, takiej jak ciasta, ciastka i przekąski, ponieważ mogą one szybko dodać wiele kalorii do diety. Skup się na jedzeniu całych, nieprzetworzonych pokarmów, takich jak owoce, warzywa i chude białka.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

1 Komentarz

  • Gosia

    +Reklama+
    Ostateczny wybór porcelany do kuchni i proces zamawiania zależą od indywidualnych preferencji i potrzeb klienta. Staranne przeanalizowanie wszystkich dostępnych informacji może pomóc w podjęciu świadomej decyzji zakupowej. Wybierz się na zakupy po porcelana Karolina – zamów do swojej kuchni.

Dodaj komentarz