Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
wtorek, 23 lipca

Świadectwa energetyczne – jakie są ich podstawowe zadania

W ślad za pojawiającymi się programami redukowania zanieczyszczeń idą propozycje oszczędzania energii. To niezwykle istotne połączenie, gdyż jedynie takim sposobem da się efektywnie zmienić obecny stan rzeczy. Codzienne zużycie energii elektrycznej i wody widać po rachunkach, które są do płacenia. Tutaj szybko się zauważ różnicę po tym jak się zacznie oszczędzanie zużycia tych właśnie mediów. Lecz już to, jaką energochłonność mają ściany i sufit domu, trudno raczej określić bez specjalistycznych obliczeń. Owszem, obecnie stawiane obiekty mają te rzeczy opisane w projekcie, ale co zrobić mogą posiadacze starszych domów. Posłużyć się można pewnymi uśrednieniami dla naszego klimatu, lecz nie zawsze będą to dokładne dane.

Przykładowo dom w górach jest wystawiony na zupełnie inne warunki niż dom nad jeziorem, a zatem i zapotrzebowanie na energię będzie rożne. Przydatne w wyznaczeniu zapotrzebowania danej nieruchomości na energię potrzebną do ogrzewania, chłodzenia czy wentylacji a także do podgrzewania ciepłej wody jest świadectwo energetyczne. Warto się zainteresować tym dokumentem energetycznej charakterystyki obiektu. Ogólny koszt jego przygotowania to raptem kilkaset złotych a ważność dokumentu wynosi 10 lat. To niewielki wydatek, jeżeli w zamian otrzymuje się informacje, które samodzielnie ciężko jest uzyskać.

Poza tym świadectwo energetyczne zawiera również informacje związane ze sposobem poprawy energetycznej efektywności budynku. Uwzględnienie tych wskazówek pomaga zmniejszać zużytą energię, a co za tym idzie ograniczyć koszty. Co istotne, od kwietnia 2023 roku lokale i budynki wystawiane na sprzedaż lub wynajem wręcz muszą takie zaświadczenie posiadać. Jeżeli nawet jakaś nieruchomość audytu nie będzie wymagała, to dokładne wyznaczenie parametrów pozwala wyliczyć roczne zapotrzebowanie na energię i poznać koszty jej zużycia.

Aktualnie prosto znaleźć firmę, która wykona stosowne obliczenia i przygotuje dokument, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Świadectwa energetyczne Białystok i przeglądnąć otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz