
Zaopatrzenie w wodę dla domu i gospodarstwa można zapewnić różnymi sposobami. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest podłączenie do sieci wodociągowej, lecz nie zawsze będzie
to możliwe. W takich sytuacjach dobrym wyjściem są własne ujęcia. Różnice między typowymi metodami pozyskiwania wody są znaczne i warto się z nimi zapoznać przed ostatecznym podjęciem decyzji. Tradycyjne studnie Śląsk mają niewielką głębokość, zazwyczaj między kilka a kilkanaście metrów, i czerpią wodę z pierwszej warstwy wodonośnej.
Wykonanie ich polega na ręcznym lub mechanicznym wykopaniu szybu o odpowiedniej szerokości, zwykle 80-120 cm, jaki następnie zostaje obudowany betonowymi kręgami. Taka metoda sprawdza się głównie na terenach z wysokim poziomem gruntowych wód. Woda z płytkich studni może zawierać jednak może zanieczyszczenia pochodzące z powierzchni ziemi, co może mieć wpływ na jej przydatność do spożycia czy smak.
Za to studnie głębinowe Śląsk sięgają znacznie głębiej, nawet do kilkudziesięciu metrów, docierając do głęboko położonych warstw wodonośnych. Ich wykonanie opiera się na nawierceniu otworu z niewielką średnicą, najczęściej do 30 cm, i włożeniu do niego rury z filtrem. Woda płynąca tak głęboko jest naturalnie przefiltrowana przez wiele warstw skał i piasków, przez co ma lepsze parametry fizykochemiczne.
Dużą zaletą typowych studni jest niskie koszty wykonania i możliwość korzystania z nich bez potrzeby podłączania do prądu, za pomocą ręcznych pomp czy wiader. Natomiast studnie głębinowe wymagają odpowiedniego sprzętu do zrobienia samego odwiertu a także mocnej pompy do wydobycia wody.
+Tekst Sponsorowany+