Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
środa, 24 lipca

Jakie są podstawowe zasady związane z wystawianiem świadectw energetycznych

Jednym z podstawowych energetycznych problemów, które trzeba rozwiązać w naszym kraju, jest zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania. Cały czas jest bowiem duża ilość budynków, jakie wymagają pod tym kątem sporej poprawy. Nieszczelne, stare okna czy kiepska izolacja ścian i stropów sprawiają, że do odpowiedniego ogrzania może być potrzebne parę razy więcej energii, niż przy budynkach spełniających określone standardy. W skali całego kraju będzie się to przekładało to na setki czy nawet miliony ton węgla i innych paliw, na czym przecież cierpi ogromnie nasza przyroda.

Dlatego też jedną z metod na to, aby w jakiś sposób ruszyć ten problem, stało się wprowadzenie certyfikatów energetycznych. Tego typu Świadectwa energetyczne to nic innego jak dokumenty które określają zapotrzebowanie na energię danego obiektu w paru obszarach. Po pierwsze dotyczy to ogrzewania zimą i chłodzenia w lecie.

Ale też i oświetlenia, wentylacji czy podgrzewania wody użytkowej. Wszystko to jest sprawdzane, a później wpisane do dokumentu, i będzie dobrym punktem wyjścia do ewentualnych modyfikacji i przeróbek. Przy wykonywaniu obliczeń bierze się między innymi pod uwagę takie rzeczy jak rodzaj materiałów z których zrobiono ściany i strony czy parametry okien. Dzięki temu dany budynek jest dokładnie scharakteryzowany, dzięki czemu po pierwsze wiadomo jak dużo kosztować będzie jego eksploatacja, a po drugie jakie modyfikacje mogłyby być potrzebne.

Pierwsza wersja przepisów w tym zakresie wprowadziła ten obowiązek dla wszystkich obiektów, jakie zostały postawione po 2009 roku, oraz rzecz jasna obecnie projektowanych. Zmiany z kwietnia 2023 roku zmieniły to, że Świadectwo energetyczne są też wymagane dla starszych obiektów, lecz jedynie w przypadku gdy ktoś będzie chciał je wynająć albo sprzedać. Zaniedbanie tego obowiązku okazać się może dość kosztowne, z tego też powodu nie warto zapomnieć o tym. Za brak świadectwa właściciel może się bowiem narazić na karę finansową, jaka w skrajnej sytuacji może wynieść nawet 5 tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz