Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
środa, 24 lipca

Jakie są często spotykane formy wyceniania przedsiębiorstw i firm

Transakcje sprzedaży i kupna firm są dość często spotykane, jest to stosowana powszechnie praktyka w biznesie. Jeżeli obie strony zdecydowały się na to, to zostaje kwestia odpowiedniego ustalenia ceny transakcji. W takich przypadkach bardzo często wykonywana jest profesjonalna wycena spółki, stanowiąca wyjściowy punkt do ewentualnych negocjacji i rozmów. Na taką wycenę wpływ ma wiele różnych czynników, i im taka firma będzie miała większą wielkość, tym ciężej zapewne będzie oszacować jej końcową wartość. Obecnie popularnych jest kilka odmian takich wycen, jakie znacznie się różnią od siebie podejściem, a co za tym idzie też i wynikiem końcowym.

Dlatego też w każdym przypadku należy dopasować odpowiednią metodę do konkretnej sytuacji, aby ona była możliwie jak najbardziej precyzyjna. Przez wielu specjalistów uważana za najłatwiejszą jest metoda majątkowa, oparta na ocenieniu wartości pasywów i aktywów, i odjęciu ich od siebie. Takie założenie będzie słuszne w sytuacjach, gdy faktycznie stały czy ruchomy majątek najbardziej wpływa na wartość firmy. Ale jeżeli pojawią się kwestie znaków towarowych, patentów, czy różnych innych niematerialnych wartości, to otrzymać można znacznie różny od faktycznego stanu rezultat. Dlatego też w wielu przypadkach biuro aktuarialne sięgnie po jakieś inne rozwiązanie, które być może da bardziej realną sumę. Kolejną z popularnych typów wycen jest metoda wykorzystująca dochody.

Ona z kolei opiera się na ocenie finansowych przepływów, które dają obraz tego, jak dany biznes jest rentowny i jak dużo zarobi się na nim. Aktualnie jest ona chętnie wykorzystywana, szczególnie przy większych firmach, ponieważ zdaniem wielu osób daje najwiarygodniejsze dane. W ramach wyceny dochodowej używanych jest też parę podstaw wycen, tu też wybiera się najlepsze w konkretnej sytuacji wyjście. A w niektórych przypadkach sprawdzi się najlepiej wycena porównawcza. Polega ona na tym, że wartość wycenianej firmy szacowana jest w oparciu o wartość konkurencyjnych podmiotów, działających w takiej samej branży.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz