Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
środa, 24 lipca

Czy nurkowanie jest bezpieczne, jakich zasad należy przestrzegać

Obecnie praktycznie każdy, komu pozwoli na to zdrowie, może poznawać świat pod wodą. Wystarczy sobie zrobić niezbędne uprawnienia, żeby móc zwiedzać wraki w Bałtyku czy też podziwiać piękne rafy koralowe. Lecz nurkowanie możliwe by nie było gdyby nie specjalistyczny sprzęt, warto zatem zaznajomić się z tym, co scuba będzie potrzebował. Takiego sprzętu jak się okazuje trochę jest, a wszystko przed zanurzeniem będzie ważyło nawet kilkadziesiąt kilogramów. Powietrze, jakim nurek oddycha w wodzie jest umieszczone w stalowej lub aluminiowej butli, pod ciśnieniem rzędu 200 atmosfer.

W zależności od głębokości może ono wystarczyć nawet na kilkadziesiąt minut przebywania pod wodą. Jednak oddychanie wprost z butli nie byłoby możliwe, dlatego podpina się do niej automat oddechowy. Ma on bardzo charakterystyczny kształt puszki z ustnikiem, który trzeba włożyć do ust. Tak naprawdę takie automaty są dwa w zestawie, jeden z nich jest rezerwowy w sytuacji, kiedy sprzęt partnera zawiódł. Butlę wraz z automatem przypina się do jacketu albo skrzydła, elementy te posiadają w sobie wypornościowe worki, dzięki którym można regulować pod wodą pływalność.

W związku z tym że scubowanie odbywa się często w w wodach o niższej temperaturze, to konieczne będzie zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej. Do tego są używane różne rodzaje skafandrów nurkowych, umożliwiających przebywanie pod powierzchnią nawet do kilku godzin. Najdroższe ale też najwygodniejsze są suche kombinezony, a w cieplejszych wodach można też użyć pianek o różnej grubości.

Dużym minusem pianek jest to, że wlewa się do nich woda, co dla wielu osób może być bardzo nieprzyjemne. Lecz ich cena jest kilka razy mniejsza niż suchego skafandra, z tego też powodu to właśnie one najczęściej są dostępne do wypożyczania. Jeżeli ktoś planuje na dłużej związać się z nurkowaniem, to zastanowić się też powinien nad zakupem własnego sprzętu. Zwłaszcza dotyczyć to będzie skafandrów, kapturów, butów i rękawiczek, w przypadku jakich duże znaczenie też mają względy higieniczne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz